Majčina dušica



Britanska herbalna farmakopeja (British Herbal Pharmacopoeia) uvrstila je majčinu dušicu u ljekovite biljke.

Drugi nazivi: babina duša, babja dušica, bakina dušica, bukovica, vreskovina, vrisak, divlji bosiljak, dušičina, dušička, materina dušica, materka, tamjanika, papric, pepriš, poponak, bukovica, čabrac

Latinski naziv: Thymus serpyllum

Suvremena znanost je dokazala prisutnost niza ljekovitih tvari koje opravdavaju upotrebu majčine dušice. Među njima su najvažnija eterična ulja, timol, karvakrol, gorke tvari, flavoni... Njihova prisutnost opravdava preventivnu upotrebu u vrijeme epidemija (kao antiseptik), u terapiji kod oboljenja praćenom kašljom. Britanska herbalna farmakopeja (British herbal pharmacopoeia) uvrstila je majčinu dušicu u ljekovite biljke i u indikacijama za upotrebu navela oboljenja u kojima se ta biljka preporučuje: bronhitis, bronhijalni katar, upala grla, a posebno istaknula da je korisna za liječenje velikog kašlja (hripavac).
Preporučila je i kombinaciju s podbjelom ili očanicom u spomenutim indikacijama, a zajedno s listom kupine ili ehinaceje za ispiranje grla kod akutnih upala.

Opis biljke

Majčina dušica je trajna 20-30 cm visoka, grmolika biljka. Ima uske elipsaste sivo-zelene listiće s kratkim peteljkama. Roza do lila cvjetovi stvaraju na vrhovima stabljike okrugle cvjetove, jakog i ugodnog mirisa. Zbog tog jakog mirisa koji odbija biljne uši, sadi se pored ruža ili drugog na uši osjetljivog cvijeća.
Omanji je grm, visok, kao što smo spomenuli, do 20 cm, odrvenjela podanka iz kojega rastu mnoga stabalca što nose skupine grimiznih ili tamnoružičastih cvjetova.

Stanište

Majčina dušica voli suha, osunčana mjesta uz živice, pašnjake, kamenite padine, a raste i po stijenama, pokraj putova.

Kemijski sastav

Majčina dušica sadrži eterična ulja, timol, karvakrol, tanin, gorke tvari i flavone.

Ljekoviti dio biljke

Ljekoviti sastojci nalaze se jedino i isključivo u listu i cvijetu majčine dušice. Treba napomenuti da majčinu dušicu treba brati pažljivo. Nikako se ne smije čupati, jer se time biljka uništava. Treba odsjecati samo gornju polovinu lisnatih grančica u cvijetu i to škarama.
Za zaštitu u vrijeme epidemija se preporučuje svakodnevna uporaba čaja od majčine dušice, jer ona ima svojstvo da zaustavlja razvoj mnogih patogenih klica, a neke i uništava.
Bere se u svibnju, lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu.

PRIPRAVLJANJE ČAJA OD MAJČINE DUŠICE

Važno je zapamtiti dva pravila:

• Nikada ne kuhati u otvorenoj posudi.
• Za pripremu uzeti dovoljnu količinu biljke.

Majčina dušica sadrži ljekovite sastojke koji lako isparavaju. Kuhanjem u otvorenoj posudi oni ispare te tako pripremljen čaj nema ljekovita svojstva. Čaj pripremljen s nedovoljnom količinom biljke također nema ljekovita svojstva. Dakle, kako biste skuhali dobar čaj, uzmite jušnu žlicu majčine dušice, prelijte s 200 g kipuće vode, poklopite i nakon pola sata procijedite, zasladite medom i pijte tri do četiri šalice čaja na dan.

Inhalacija

Majčinu dušicu možete i inhalirati, što će dovesti do još boljih rezultata u terapiji. Time ispunjavate dva glavna uvjeta za iskašljavanje: dobra hidratacija organizma i vodena para, koja sadržava ljekovite sastojke majčine dušice, uspješno razrjeđuju sekret u bronhijima.
Majčina dušica dobro pokazuje koliko je važno imati kvalitetan čaj da bi terapija bila uspješna.

“Slama” nije ljekovita

Da bi se dobio dobar čaj, podjednako je važna ispravna berba te biljke, njeno sušenje, pakiranje i čuvanje. Ljekoviti sastojci nalaze se jedino i isključivo u listu i cvijetu i vrlo su nepostojani spojevi koji se nestručnim branjem, sušenjem i čuvanjem mogu potpuno izgubiti, pa ćemo umjesto ljekovite biljke dobiti “običnu slamu”, a tako dobiven čaj neće donijeti očekivane rezultate.
Zato ljekovite čajeve nije preporučljivo kupovati na tržnicama, niti od neprovjerenih proizvođača za koje ne znamo primjenjuju li odgovarajuće mjere kvalitete u proizvodnji i preradi biljaka.
Ovdje svakako pripadaju i “aromatizirani čajevi” iz filter-vrećica. Naime, ljekoviti sastojci lako isparavaju: najveći dio se gubi već pri mljevenju, a ostatak kratko nakon proizvodnje. Filter-vrećice su trgovački proizvodi namijenjeni potrošačkom društvu i nikako nisu proizvodi kojima ćete osigurati zaštitu u vrijeme epidemija ili adekvatnu terapiju narušenog zdravlja.
Majčina dušica cvate od lipnja do listopada i ima jak miris.
Dok je sušimo, trebamo je prevrtati drvenim ili staklenim štapićima. Ne hvatajmo je prstima.

Čaj od majčine dušice

Treba naglasiti da je izuzetno važno pravilno pripremiti čaj od majčine dušice. Pri tome se treba držati sljedećih savjeta:

1. Nikada ne kuhati čaj u otvorenoj posudi.
2. Uzeti dovoljnu količinu biljke za pripremu čaja.

Majčina dušica sadrži lako isparive ljekovite sastojke koji kuhanjem u otvorenoj posudi ispare te tako pripremljen čaj nema ljekovita svojstva. Čaj pripremljen s nedovoljnom količinom biljke također nema ljekovita svojstva. Dakle, da napravite dobar čaj, uzmite žlicu majčine dušice, prelijte s 200 g kipuće vode, poklopite i nakon pola sata ocijedite, zasladite medom i pijte tri do četiri šalice čaja dnevno. Majčinom dušicom se također možete inhalirati što će dati još bolje učinke u terapiji. Ovim postižete dva uvjeta koja daju najbolje učinke u iskašljavanju, jer se osigurava dobra hidracija organizma i vodena para, koja sadrži ljekovite sastojke majčine dušice, uspješno razgrađuje sekret u bronhijima.

Ljekovito djelovanje

Ulazi u sastav ljekovitih preparata za liječenje dišnih organa i probavnih organa. Koristi se kao začin, konzervans i antiseptičko sredstvo. Majčina dušica je omiljen lijek u narodnoj medicini. Kod nas se majčina dušica stoljećima upotrebljava, prije svega kao lijek za liječenje probavnih organa. Upotrebljava se protiv crijevnih parazita, a naročito protiv dječjih glista.

Recept za čaj

Izmiješati po 20 g metvice, majčine dušice, lipe, kamilice i bazge. Jušnu žlicu smjese preliti s 200 g kipuće vode, poklopiti i nakon 15 minuta procijediti. Piti zaslađeno medom.

Majčina dušica i ljekovito djelovanje na bolesti

• Majčina dušica raskužuje dišne putove, smiruje kašalj, hripavac, živce. Uspavljuje, pospješuje znojenje. Jača želudac i živce i dobro je sredstvo za dezinfekciju.
• Čaj od majčine dušice kojemu dodajemo med ubrzava porođaj i olakšava ga. Služi kod neredovite mjesečnice, kod smetnji u mjehuru i bubrezima.
• Za jačanje oslabjelih, živčanih i reumatičnih bolesnika pripremamo kupelj kojoj dolijemo čaj od te biljke.
• Ne smijemo zaboraviti na čaj od majčine dušice kod upale pluća, oboljelih bronhija i gnojnih procesa u plućima.
• Majčina dušica namočena u rakiji ili maslinovom ulju djelotvorna je kod bakterijskih oboljenja crijeva i pluća.
• Možemo je upotrebljavati za masažu kod reume, gihta, drhtanja (tremora) udova, opće živčane slabosti i za jačanje mozga.
• Kod glavobolje šaku majčine dušice stavimo pod rubac ili šešir.
• Majčina je dušica korisna paša za pčele jer ih čuva od bakterijskih bolesti.
• Alkoholnom iscrpinom možemo masirati mladu stoku koja je zaostala u razvoju.